Бързи връзки
Тодор Генчов Влайков - Стр:2

Тодор Генчов Влайков - Стр:2

Индекс на статията

 

Студент в Москва, запознаване с народничеството и създаване на първата кооперация

Завършвайки гимназията Влайков се надява да получи държавна стипендия и мечтае да следва литература. Има възможност да замине на Запад. Но във въображението му се чертае образът на Русия, която го влече.През 1885г., със стипендия отпусната от Министерството на народното просвещение, Влайков постъпва във филологическия факултет на Московския университет. Още незавършил годината, поради Сръбско-българската война, студентът трябва да се върне в България. Когато след войната заминава отново да продължи учението си, Влайков постъпва в отдела по славистика без ентусиазъм. Сухите филологически занятия не го влекат и той със жар чете съчиненията на руските публицисти-народници Писарев,Лавров,Михайловски,Кареев. Най-силно го сближава с идеите на народничеството известният публицист Николай Михайловски, чието съчинение "Що е прогрес?" окончателно определя неговите обществени убеждения на човек, решен предано и всеотдайно да служи на народа си. Влияние върху младия Влайков оказва и Лев Толстой с философско-моралистичните си произведения, а съчиненията на Глеб Успенски му посочват селото като поле за жива дейност.

През 1888 год. Влайков окончателно скъсва с университета. Пътят му го води към народа. Ще работи за народа, ще пише за народа и ще живее с народа.Завръща се в Пирдоп  и е назначен за главен учител в местното Ш-класно училище.Тук развива активна обществена дейност - създава общинска библиотека, организира местно дружество на учителите.През 1890 г. Тодор Влайков и Тодор Йончев основават в с. Мирково първата българска кооперация – “Мирковско взаимодавно спестовно земеделческо дружество “Орало”.

 Временно заема длъжността учител в Търновската гимназия. Като учител през 1891 г. той забелязва факта, че читанката, по която се обучават децата в отделенията. не отговаря на новото време и на напредналия характер в образованието на децата. Влайков решава да напише читанка за IV отделение, която има голям успех. Това го насърчава да състави читанки за І ІІ и ІІІ отделения, които са ползвани години наред.

 С помощта на д-р Кръстев става училищен инспектор в София през1892 до 1894г. Недоволен само от административната си работа, през 1893г Влайков създава и едно народообразователно дружество, което трябва да разшири своята дейност из цяла България. Министър на просветата в новото правителство е Васил Радославов. Той започва грубо да се намесва в дейността на инспектора, за да нарежда учителския персонал по чисто партийни съображения. Внушават и на Влайков, че не е удобен за тая длъжност. Напуска я, за да учителствува в Софийската мъжка гимназия с предмети руски и български езици. Повече от две години заема той място на гимназиален учител, обаче без увлечение. През 1895г става един от основателите на Българския учителски съюз. и е негов председател през 1898 г., като дълги години списва и неговия печатен орган в-к. "Съзнание".През 1900г. Влайков става действителен член на БКД( Българско книжовно дружество), сега БАН.